Fun with Rice “Milk”!

Hi there!

I’ve been having a bit of fun with rice. And my blender. And honey and cinnamon and vanilla. And you now basically have the “recipe” I was going to give you. Oh well, here it is anyway!

1 Cup of Rice Milk(ish) Stuff!

Recently, I’ve been wanting something sweet (but not smoothie) to drink. So, I decided to explore the world of rice milk. I’m rather glad I did. I grew up with having Horchata every once in a while, and I love that stuff. What I’ve been making is not horchata, but it’s reminiscent, and so makes me happy.

Ingredients

  • 1/3 Cup cooked rice. (I did not add salt or anything. I just cooked up about 3 cups of rice, took 1/3 of a cup, and put the rest into the fridge to be used at a later time.)
  • A bit less than 2/3 cup water.
  • 1/2 tsp vanilla
  • Cinnamon to taste
  • About 1 tsp of honey. (I did not measure this.)

Throw all of those ingredients into your blender. (I used my vitamix.) Blend until smooth. Chill, and enjoy.

Isn’t that easy? It’s also really inexpensive. A five pound bag from walmart supposedly costs a bit less than $3. (For the sake of ease, let’s call it $3.) According to various answers around the internet, there’s about 2.5 cups of uncooked rice per pound. There are therefore about 12(ish) cups of rice in a five pound bag. (Yes, I’m severely rounding. I’m making it cost more, though, and it’ll still be really inexpensive, so forgive me. 🙂 )

So in this case, each uncooked cup of rice would cost about $0.25. A cup of uncooked rice turns into about 3 cups of cooked rice. So the rice for this serving was about 1/9 of $0.25. Call it about $0.03. (Again, rounding errors factor into this.) The water was free, I bought the vanilla in bulk so a 1/2 tsp is sooo not worth calculating the cost of, and the same goes for the cinnamon and honey.

Even so, let’s add a penny. So, we’d get to about $0.04 for a very tasty drink treat. Not bad, from my perspective! Less than a nickle!

I hope you enjoy!

Leave a Reply

Your email address will not be published.